ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
В ДЕРЖАВНОМУ ЗАКЛАДІ «НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ РЕБІЛІТАЦІЙНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР МОЗ УКРАЇНИ»



    Виповнилося 30 років, як наука в Україні пішла у «вільне» плавання. За цей час спостерігаються негативні тенденції у становленні та розвитку фундаментальної та прикладної науки у різних галузях.
    Так, у 1991 році сукупні витрати на наукові дослідження і розробки становили 2,4% ВВП (що відповідало рівню найбільш інноваційних економік світу!), у 2020 році скоротилося - до 0,6% ВВП, що становить лише одну шосту від передбаченого законодавством України рівня (1,7% ВВП). Державне фінансування науки в Україні відповідає приблизно бюджету одного солідного західного університету. Державні витрати на одного науковця в Україні в 18 разів менше, ніж у Бразилії, у 34 рази - ніж у Південній Кореї, у 70 разів менше, ніж у США. Не випадково молодь масово залишає і науку, і Україну. Кількість дослідників в Україні в розрахунку на душу населення стала в три рази нижчою, ніж у середньому по країнах ЄС. Для порівняння: кількість дослідників на один мільйон жителів у США сьогодні становить 4231, у Німеччині - 4363, в Ізраїлі - 8255, в Україні - 1026.
    Розвиток вітчизняної науки стримує олігархічна система влади і периферійний характер «капіталізму для своїх», побудованого в Україні. Соціально-політичні бар'єри на шляху розвитку науки, підкреслювали нерозуміння владою її вирішальної ролі у розвитку сучасного суспільства і, як наслідок, негативне ставлення держави до науки і культивування такого ставлення в суспільстві. Серед інституційних перешкод були зазначені, насамперед, недоліки в організації та управлінні наукою, неготовність наукових установ до роботи в умовах ринку, відсутність адекватних критеріїв оцінки наукової діяльності.

    Найголовніші соціокультурні бар'єри наступні:

    – дефіцит кваліфікованих кадрів;
    – нерозвиненість сучасної культури наукової діяльності;
    – девальвація соціального капіталу науки, що вказує на різке зниження престижу професії вченого за останні роки;
    – погане знання англійської мови і недостатнє використання новітніх інформаційних технологій.
    – старіння кадрів;
    – труднощі в залученні талановитої молоді в науку через відсутність необхідних умов та фінансування;
    – слабка інтеграція української науки у світову.

    Через проведення бойових дій, які тривають, починаючи з 2014 року, істотна частина території регіону була окупована та на теперішній час залишається непідконтрольною українській владі. Це також обумовило втрату більшої частини наукового та інноваційного потенціалу, який зосереджувався переважно в адміністративному центрі – м. Донецьк, який на теперішній час перебуває під контролем незаконних збройних формувань. Загалом, у 2020 році (у порівнянні з 2013 роком) кількість організацій, які виконують наукові дослідження та розробки, зменшилась на 46 одиниць, або у 3,7 рази, і склала 17 організацій.
    Наслідком цього стало скорочення питомої ваги наукових установ регіону у загальній кількості установ в цілому по Україні (з 5,5% у 2013 році до 1,8% у 2020 році). Кількість працівників, задіяних у виконання науково-дослідних робіт, у порівнянні з 2013 роком зменшилася більше, ніж у 42 рази, або на 9,3 тис. осіб. Так, у 2020 році у виконанні науково- дослідних робіт в області були задіяні 226 осіб (у тому числі 158 дослідників, 42 техніки, 26 осіб допоміжного персоналу), що на 12 осіб, або на 5,0% менше, ніж за відповідний період 2017 року. У виконанні наукових досліджень і розробок у Донецькій області у 2020 році були задіяні 25 докторів наук, 40 докторів філософії (кандидатів наук), 140 магістрів (спеціалістів).
Але незважаючи на соціально-політичні зміни в суспільстві з 1991 року і по теперішній час, у Донецькій області активно працює ДЗ «Науково-практичний медичний реабілітаційно- діагностичний центр МОЗ України». Одним з основних напрямів діяльності закладу, відповідно до статуту закладу, є проведення наукових досліджень, розробка ефективних методів діагностики, лікування та клінічної реабілітації хворих.

    Основними напрямками наукових досліджень Центру є:

 – розробка діагностичного комплексу оцінки посттравматичних стресових та тривожних розладів, зумовлених соціально-стресовими чинниками;
 – розробка діагностичного комплексу оцінки особливостей емоційно-вольової сфери у дітей у зоні проведення антитерористичної операції;
 – розробка діагностичного комплексу психофізіологічної оцінки надійності професійної діяльності водіїв;
 – розробка психодіагностичного комплексу оцінки готовності до професійної діяльності працівників в системі «людина-людина»;
 – розробка підходів до оцінки ефективності медико-психологічної допомоги;
 – створення медичної інформаційної системи реабілітаційного закладу;
 – розробка технології медико-психологічної реабілітації та соціальної абілітації дітей, які зазнали психологічного насилля;
 – розробка системи реабілітації медико-психологічного спрямування особам в умовах інформаційно-психологічної війни;
 – теоретико-методологічні основи державного регулювання та практики інформаційної безпеки в умовах турбулентності: політичні, юридичні, економічні, соціальні й психологічні проблеми;
 – теоретико-методологічні засади державного регулювання медико-психологічної реабілітації та абілітації».

 Науково-практична діяльність центру активно проводиться у наступних напрямках:

 – науково-дослідна робота;
 – підготовка та захист дисертаційних робіт;
 – інформаційне забезпечення наукової продукції;
 – проведення та участь у наукових форумах.

 Протягом 2010-2019 років у закладі виконувались 6 бюджетних науково-дослідних робіт:

 1. «Розробка безпечних методик кріоекстремальної терапії в клінічній практиці» (термін виконання – 2011-2013рр., номер держреєстрації – 0111U005113).
 2. «Розробка діагностичного комплексу психофізіологічної оцінки надійності професійної діяльності водіїв» (термін виконання – 2012-2014 рр., номер держреєстрації 0112U001376).
 3. «Розробка методики комплексного лікування пограничних психічних розладів із застосуванням загальної повітряної кріотерапії» (термін виконання – 2014-2015рр., номер держреєстрації – 0114U001445).
 4. «Діагностика, лікування та реабілітація посттравматичних стресових та тривожних розладів, зумовлених соціально-стресовими чинниками, у населення в зоні проведення антитерористичної операції» (термін виконання – 2015-2017 рр.)
 5. «Розробка системи медико-психологічної допомоги дітям та підліткам, що перебувають у зоні проведення антитерористичної операції» (термін виконання – 2016-2018 рр.).
 6. «Тривога та пов’язані психічні і соматичні розлади у населення в зоні проведення антитерористичної операції» (термін виконання – 2018-2020 рр., але в зв’язку з достроковим закриттям фінансування у 2019 році (згідно з рішенням МОЗ України, лист від 11.03.2019№221-30/6263) дослідження було припинено).

Лікарі та середній медичний персонал закладу також були задіяні у 9 науково-дослідних роботах, що виконувались за ініціативною тематикою закладу:

 1. «Розробка засобів психологічного супроводу професійної діяльності працівників зі шкідливими та стресовими умовами праці» (термін виконання – 2011-2013рр.).
 2. «Медико-психологічна реабілітація постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС» (термін виконання – 2011-2013рр.).
 3. «Розробка методів діагностики, лікування та реабілітації функціональних та психосоматичних розладів» (термін виконання – 2011-2013рр.).
 4. «Розробка та впровадження засобів інформатизації закладів охорони здоров’я» (термін виконання – 2011-2013рр.).
 5. «Розробка психодіагностичного комплексу оцінки готовності до професійної діяльності працівників в системі «людина-людина»» (термін виконання – 2014-2016рр).
 6. «Розробка підходів до оцінки ефективності медико-психологічної допомоги» (термін виконання – 2014-2016рр.).
 7. «Створення медичної інформаційної системи реабілітаційного закладу» (термін виконання – 2014-2016рр.).
 8. «Кріотерапія у комплексній реабілітації осіб із постстресовими розладами в зоні проведення антитерористичної операції», № держреєстрації - 0117U002742, термін виконання – 2017-2019 рр.
 9. «Медико-психологічний контроль водіїв швидкої медичної допомоги», № держреєстрації - 0117U002743, термін виконання – 2017-2019 рр.
 

 ДЗ«НПМ РДЦ МОЗ України» активно співпрацює з науковими установами України та зарубіжжя у рамках договорів про науково-технічне співробітництво з:

 – Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупіка;
 – Українською інженерно-педагогічною академією;
 – Харківською медичною академією післядипломної освіти;
 – Інститутом кріобіології та кріомедицини НАН України;
 – Донецьким національним медичним університетом;
 – Харківським національним педагогічним університетом ім. Г. Сковороди;
 – Східноєвропейським національним університетом ім. Лесі Українки;
 – Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка;
 – ДУ "Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України";
 – Університетом ім. Яна Кохановського (Республіка Польща);
 – Інститутом тепло- та масообміну ім. А.В. Ликова НАН Білорусі;
 – Донбаським державним педагогічним університетом;
 – ДУ "Інститутом медицини праці АМН України";
 – Інститутом психології ім. С. Костюка НАПН України.

 У ДЗ «НПМ РДЦ МОЗ України» виконано і захищено 2 докторські дисертації і 6 кандидатських:

 – 1995р. Панченко О.А. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук «Реабілітація психічних розладів в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у віддаленому періоді»;
 – 2020р. Панченко О.А. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора з державного управління «Державне управління інформаційною безпекою в епоху турбулентності»;
 – 2009р. Панченко Л.В. - дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук «Психодіагностика професійної адаптації технічного персоналу в умовах хімічного виробництва»;
 – 2010р. Радченко С.М. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук «Психофізіологічна оцінка осіб із різною ефективністю церебральної гемодинаміки»;
 – 2011р. Оніщенко В.О. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук «Оцінка ультранизькотемпературних впливів на психофізіологічний стан організму людини»;
 – 2011р. Юринок Н.В. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук «Ефективність комплексного лікування дітей, які часто хворіють, групи ризику з туберкульозу в умовах реабілітаційного центру»;
 – 2013 Тетюра С.М. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук «Оцінка функціонального стану серцево-судинної та дихальної системи в осіб похилого віку при екстремальному кріотерапевтичному впливі»;
 – 2017р. Кабанцева О.В. дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук «Психодіагностика надійності професійної діяльності водіїв пасажирського автотранспорту».

 Співробітниками закладу у 2009-2021 роках випущена науково-технічна продукція: монографії; галузеві нововведення; інформаційні листи; методичні рекомендації; патенти; статті; тези.
 Незважаючи на сучасний соціально-економічний стан в Україні в теперішній час в Державному закладі «Науково-практичний медичний реабілітаційно- діагностичному центрі виконуються дві державні прикладні теми, що фінансуються за рахунок державного бюджету та дві ініціативні прикладні теми: розробка технології медико-психологічної реабілітації та соціальної абілітації дітей, які зазнали психологічного насилля. Термін виконання 2020-2022 рр., № держреєстрації ˗ 0120U101301; розробка системи реабілітації медико-психологічного спрямування особам в умовах інформаційно-психологічної війни. Термін виконання 2020- 2022 рр., № держреєстрації ˗ 0120U101304.

 Прикладні НДР, що виконуються за ініціативною тематикою:

 - Теоретико-методологічні основи державного регулювання та практики інформаційної безпеки в умовах турбулентності: політичні, юридичні, економічні, соціальні й психологічні проблеми. Термін виконання 2020-2021 рр., № держреєстрації ˗ 0120U100582.
 - Теоретико-методологічні засади державного регулювання медико-психологічної реабілітації та абілітації» Термін виконання 2020-2022 рр., № держреєстрації ˗ 0120U100628.

 Таким чином, ефективно виконувати свої суспільні функції наука може тільки за умови достатнього фінансування й активної підтримки з боку як держави, так і громадянського суспільства. У цьому контексті перспективи розвитку науки в Україні багато в чому залежать не тільки від здатності науковців працювати на високому професійному рівні, їх подальшої інтеграції в міжнародну наукову спільноту, а й від активної і принципової позиції самих учених щодо захисту інтересів вітчизняної науки й українського народу. Тільки об'єднуючи зусилля у цьому напрямі, можна сподіватися на позитивні зміни в розвитку і наукової сфери,
і українського суспільства в цілому.